Więcej o nas…

Amarylis

Zwartnica, bo tak również jest nazywana, pochodzi z tropikalnych regionów Afryki Południowej. Przyozdobi każdy dom swoimi pięknymi dużymi kwiatami. Jak każda roślina doniczkowa kwitnąca sprawi dużo satysfakcji jeśli nam w domu zakwitnie.

Bardzo ciekawą właściwością Zwartnicy jest to, że liście wyrastają dopiero gdy roślina przekwitnie. Łodyga osiąga sporą długość, nawet do 50 cm. Latem lub wiosną z każdej pojedynczej cebulki wyrasta jedna bezlistna łodyga o fioletowym zabarwieniu, na szczycie której skupiają się lejkowate intensywnie pachnące kwiaty. Kwiaty amarylisa można spotkać o barwie różowej, białej, lub purpurowej.

W klimacie łagodnym amarylis pojawia się w ogródkach jako roślina ozdobna ale jeśli mamy do czynienia z ostrzejszymi warunkami klimatycznymi możemy spróbować wsadzić cebulkę amarylisa pod osłoną południowej ściany. Amarylis najbardziej sobie upodobał zaciszne, słoneczne stanowiska. Lubi też przepuszczalną glebę. Sadząc cebulki amarylisa, zagłębiamy je na ok 8 cm. Po przekwitnieniu należy usunąć pędy kwiatowe.

Wymagania amarylisa

Nie należy podlewać zwartnicy zbyt często dopóki nie zobaczymy pierwszych pąków, gdy natomiast łodyga osiągnie dwa-trzy centymetry, należy już roślinę podlewać regularnie.

Łodyga amarylisa aby ładnie prezentowała się w doniczce powinna być prosta. W tym celu wystarczy pamiętać o tym, że łodyga zawsze rośnie do światła, więc obracając doniczką możemy kierować kierunkiem jej wzrostu.

Od czasu do czasu można nawet trochę nawozić amarylisa specjalnym nawozem do roślin cebulowych. W połowie sierpnia należy zmniejszyć częstotliwość podlewania, a we wrześniu zaprzestać. Cebulkę zwartnicy przez zimę należy przechować w chłodnym miejscu, czyszcząc ją dokładnie z ziemi przez około osiem tygodni. Amarylis jako kwiat doniczkowy będzie ozdobą każdego pokoju.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • zwartnica
  • amarylis
  • kwiaty doniczkowe kwitnące na czerwono
  • kwiaty cebulowe domowe
  • amarylis bonsai uprawa
  • amarylis kwiat
  • cebulki amarelisa najtaniej

One Response to “Amarylis”

Leave a Reply