Więcej o nas…

Chwasty w ogrodzie

Chwast, czy nie chwast?

Odchwaszczanie, czyli pozbywanie się niechcianych przez nas roślin z uprawy lub z trawnika, jest odwiecznym i niekończącym się zmaganiem człowieka z „nieprzyjazną” naturą. Biblijny chwast — synonim zła i złych czynów — był wrzucany w ogień. Obecnie nazwalibyśmy to termiczną metodą pozbywania się chwastów.

 

Chwast – co to jest? Na wsiach mawiało się nań zielsko, czyli roślina zielona – i słusznie, bowiem dla ogrodnika zielskiem są najczęściej rośliny zielne. Perz, mniszek, koniczyna, chaber, bławatek, pokrzywa, mak polny, stokrotka, nawłoć, jaskier, ostrożeń zwany ostem, proso, chrzan to rośliny często uznawane za chwasty. Chociaż rośliny dzikie wymieniane jako „zielsko” nie budzą wątpliwości, to koniczyna lub stokrotka, a nawet proso, mogłyby być także roślinami uprawianymi. Wiele roślin ozdobnych nie lubi towarzystwa chwastów. Chwasty w ogrodzie są o tyle niebezpieczne, że rosną szybko i potrafią “zadusić” kwiaty ozdobne.

 Jak usuwać chwasty?

Chwast nie chwast? Wszystko zależy od intencji ogrodnika i od tego, co postanowił uprawiać. Inne rośliny, nawet gatunki użytkowe, ale konkurencyjne wobec podstawowego gatunku uprawy, stają się dla ogrodnika chwastem, ponieważ opóźniają lub uniemożliwiają jego rozwój, zabierając mu światło, pożywienie, wodę. Tym samym niepożądane rośliny mogą obniżać jakość i ilość plonu lub zmniejszać wartość estetyczną uprawianych gatunków. Dlatego człowiek szuka skutecznych form ochrony przed chwastami. Metody walki z niepożądanymi roślinami można podzielić na:

– polegające na usuwaniu chwastów: metoda ręczna, mechaniczna, termiczna, chemiczna;

– polegające na zabezpieczeniu przed ich odradzaniem się: cieniowanie, ściółkowanie, troska o nawóz wolny od nasion chwastów, przygotowanie podłoża.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • zielsko chwast
  • zielsko w ogrodzie
  • dzikie proso trawnik

Leave a Reply