Więcej o nas…

Imiona roślin

Odpowiednie dać roślinie imię…

Nauka o nazewnictwie wszystkich organizmów żywych, czyli systematyka, zajmuje się porządkowaniem nazw (tzw. taksonów) i odpowiednim ich przypisywaniem. Łacińskie nazwy obowiązują na całym świecie, są rodzajem międzynarodowej językowej umowy pozwalającej na spójne dla wszystkich opisywanie życia na ziemi. Podstawową jednostką taksonomiczną jest gatunek – z łacińskiego: species, w skrócie sp. Natomiast skrót cv. pochodzi od łacińskiej nazwy culitvar i oznacza odmiany, które zostały wyhodowane przez człowieka. Katalogi szkółkarskie, to nic innego jak długie listy łacińskich nazw gatunków i odmian roślin, ułożone alfabetycznie i uzupełnione opisami parametrów uprawowych.

Przykład nazewnictwa roślin

Berberis thunbergii ‘Admiration’ to roślina należąca do rodzaju berberys, gatunku Thunberga, w odmianie ‘Admiration’. W tym przypadku jest to odmiana o karłowatym, kulistym pokroju

i całosezonowo wybarwionych czerwonych liściach. Dodatek ® na końcu pełnej nazwy rośliny oznacza, że odmiana jest zastrzeżonym przez twórcę (pierwszego hodowcę) znakiem towarowym. Najczęściej rośliny te są też oznaczane skrótem PBR, który z kolei oznacza, że jej rozmnażanie wymaga zakupienia licencji.

 Zdarza się, że potoczne nazwy roślin są niezgodne z poprawną nomenklaturą botaniczną.

 Błędy w nazewnictwie roślin

KASZTAN to owoc, czyli miła brązowa kulka z białym brzuszkiem otoczona mniej sympatycznymi łupinami z dużymi kolcami, która ku radości dzieci jesienią spada z drzewa prawidłowo zwanego kasztanowcem białym (Aesculus hippocastanum). Kasztanowce to rośliny introdukowane do Europy w XVII w. W naszej strefie klimatycznej spotyka się obecnie kilka gatunków tych drzew. Najpopularniejszy z nich zwany jest potocznie kasztanem. Od kilku lat niestety atakuje go żarłoczny szkodnik szrotówka kasztanowcowiaczka. Gąsienice tego maleńkiego motyla z upodobaniem i nadmiernym apetytem pożerają liście kasztanowców.

 Prawdziwe AKACJE to duże drzewa rosnące na sawannach Afryki. U nas mianem akacji nazywamy robinię białą (Robinia pseudoacacia), przybysza z Ameryki Północnej. Drzewo to jako jedno z ostatnich rozpoczyna wegetację, ale opieszałość w wiosennym rozwoju rekompensuje pięknymi kwiatami. Długie białe kiście o cudownym herbacianym zapachu wabią roje pszczół i innych owadów. Pszczoły zamieniają kwiatowy pyłek w przepyszny i zdrowy miód „akacjowy”.

 Nazwy PIGWA często mylnie, czy też może skrótowo, używa się do określenia roślin z rodzaju Chaenomeles, czyli – poprawnie mówiąc – pigwowca. Jest to pięknie kwitnący krzew wczesną wiosną, który zawiązuje aromatyczne żółte owoce w kształcie małych jabłek. W kuchni można je wykorzystać do wyrobu wykwintnych kwaskowych konfitur i oryginalnych nalewek.

 Tymczasem roślina, której oficjalnie przysługuje nazwa pigwa pospolita {Cydonia oblonga), to drzewo wydające owoce wielkości i kształtu raczej dużej pękatej gruszki. Kulinarne zastosowanie i walory smakowe owoców pigwy i pigwowca są zbliżone. Obie rośliny są też

ze sobą blisko spokrewnione i należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Ich ojczyzną jest Azja.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • imiona roslin
  • drzewa krzewy i liście -parkowe ułożone alfabetycznie
  • imiona dla roślin
  • imiona dla roślin bonsai
  • imiona jak rośliny
  • imiona roślinek
  • kwiaty i kolce (1856) zcutac
  • obrazy i imiona kwiatów
  • wiosenne imiona

Leave a Reply