Więcej o nas…

Jesienne nawożenie

 Czym nawozić jesienią?

Jak cenne są mikroelementy w glebie, którą uprawiamy w ogródku wie każdy działkowiec i miłośnik ogrodu. Potas jest szczególnie potrzebny młodym roślinom, dlatego też warto wprowadzić go do gleby już jesienią. Jeżeli w ziemi na naszej działce był niedobór potasu, to wzrost roślin był zahamowany, pędy stawały się wiotkie i cienkie, a na liściach mogły występować przebarwienia.

Aby zasilić glebę w ten pierwiastek, możemy stosować sole potasowe (siarczanowe i chlorkowe), które łatwo rozpuszczają się w wodzie i chętnie pobierane są przez rośliny z ziemi. Na glebach cięższych nawozy potasowe w całości najlepiej stosować jesienią. Na glebach lżejszych proponuje się wykonać częściowe nawożenie jesienią (np. 50% dawki), oraz częściowe nawożenie wiosną. Sposób ten sprawdza się, gdyż występuje możliwość wypłukiwania potasu przez wodę. Należy przestrzegać jednej ważnej zasady, aby nawóz przed zastosowaniem dobrze wymieszać z ziemią.

Brak fosforu w glebie z kolei objawia się fioletowym lub czerwonawym przebarwieniem liści. Liście mają brunatne czubki i wyginają się ku dołowi. Z pośród nawozów fosforowych do stosowania jesienią nadają się superfosforaty, oraz mączki fosforytowe i kostne. Mączki to nawozy wolno działające, które wnikają w glebę nawet przez kilka lat. Mączki przeznaczone są na gleby kwaśne i wilgotne. Stosowanie mączek na glebach zasadowych i suchych nie przynosi efektów. by zapewnić dobrą przyswajalność nawozów fosforowych przez rośliny, nie wolno mieszać tych nawozów z nawozami zawierającymi wapń ! Efektywność działania składnika możemy zwiększyć poprzez zmieszanie nawóz fosforowy z nawozem organicznym, obornikiem lub kompostem. Niektórzy ogrodnicy są przeciwny używaniu nawozów sztucznych. Możemy zasilić glebę w sposób naturalny używając węgla brunatnego, który jest bardzo bogaty w składniki mineralne. Węgiel brunatny potrafi zwiększyć plony nawet o 20%. Nie należy jednak nawozić gleby stosując węgiel kamienny.

A może wapnowanie?

Wapnowanie to zabieg, który podnosi odczyn gleby. Wapnowanie należy wykonać tylko gdy nasza gleba jest za kwaśna. Gleba obojętna ma odczyn pH = 7. Jeśli pH jest niższe, to oznacza to, iż gleba jest kwaśna. Jeśli PH jest wyższe, to znak, że mamy do czynienia z glebą zasadową. Wykonując zabieg wapnowania, należy stosować nawozy zawierające magnez, zwłaszcza, że w polskich glebach często brakuje tego składnika. Najlepiej do tego celu wykorzystać dolomit lub wapno magnezowe. Nawóz wapniowy należy rozsypywać tylko w bezwietrzne dni, a oczy zabezpieczyć okularami ochronnymi.

 

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • czym nawozić aksamitki
  • kiedy nawozić krokusy

Leave a Reply