Więcej o nas…

Kalina w ogrodzie

Kalina koralowa

Kalina koralowa jest krzewem osiągającym wysokość do około 3 m wysokości. Kora jej młodych pędów jest zielona,a pędów starszych robi się brunatna, a niekiedy czerwonobrunatna. Liście ma pojedyncze i dość grubo ząbkowane, a od dołu pokrywa je zwykle szary puszek. Kwiaty są koloru białego. Z kwiatów rozwijają się owoce. Owoc kaliny jest kulisty, jaskrawoczerwony z jedną płaską pestką w środku. Kilkuletnia kalina w ogrodzie prezentuje się naprawdę okazale.

 Owoce mają gorzkawy smak, więc nie specjalnie nadają się do spożycia. Gorycz jednak zanika po przemrożeniu. Kalina kwitnie w maju i w czerwcu, a owocuje – w sierpniu i wrześniu. Rośnie zwykle na glebach żyznych, wilgotnych i próchniczych. Spotyka się ją w lasach liściastych, często nad brzegami strumieni i rzek, i w zaroślach.

Kalina leczy

 W lecznictwie wykorzystywana jest kora kaliny (Cortex Yiburni opuli), pozyskiwana wczesną wiosną z młodych pędów (tylko ze ściętych uprzednio krzewów) oraz owoce (Fructus Viburni opuli). Związki zawarte w korze mają działanie rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, ściągające, uspokajające, przeciwbólowe i przeciwporonne. Owoce zaś, ułatwiają pracę mięśnia sercowego, działają moczopędnie oraz uspokajająco przy nerwicach i usuwają skurcze naczyń.

Odwary z kory są stosowane przy skurczach i atonii macicy, bolesnym miesiączkowaniu oraz w zagrożeniach poronieniem. Działają również przeciwzapalnie i są bardzo skuteczne w leczeniu hemoroidów.

Napary z owoców kaliny dobrze działają na serce, a także działają moczopędnie oraz uspokajająco przy nerwicach. Są pomocne również w takich chorobach jak: przeziębienia, biegunki, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy i w nadciśnieniu tętniczym krwi. Są także bogatym źródłem witamin. Używa się ich często do wyrobu win, konfitur i syropów. Przetwory te podawane z dodatkiem miodu są używane jako domowy lek uśmierzający kaszel.

 Kalina w ogrodzie raczej przyjmuje się dobrze. Wymagania co do gleby ma przeciętne i z reguły nie grymasi. Od czasu do czasu można ją zasilić nawozem lekko zakwaszającym glebę i oczywiście często ją podlewać.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • kalina
  • krzewy kwitnce
  • kwiaty pokojowe lubiące cień
  • odmiany tui
  • kalina w ogrodzie
  • kalina jak nawozic
  • kolki do ogrodu na skalniaki
  • krzewy dlugo kwitnace

Leave a Reply