Więcej o nas…

Kwiaty w domu na ścianie

Na przestrzeni wieków kwiaty zawsze inspirowały malarzy. Dużo motywów kwiatowych możemy odnaleźć w epoce impresjonizmu. Do impresjonistów zaliczyć możemy takiego sławnego malarza jak Edgar Degas, choć w pełnym znaczeniu tego słowa nie był nim nigdy. Tak naprawę jego twórczość zawsze bliżej stała realizmu i romantyzmu. Lubił malować przede wszystkim tancerki, dlatego że większą wagę przywiązywał do ruchu, niż do świateł i cienia. Niemniej jednak był jedną z najważniejszych i najwybitniejszych postaci związanych z impresjonizmem. Wśród obrazów przez niego namalowanych jest i taki, który przedstawia kwiaty: Edgar Degas – Bukiet

Kwiaty malowane – jak żywe…

 Jeśli chodzi o malarstwo nowoczesne, to wymienić możemy tutaj takiego artystę, jak Gustave Caillebotte, który często miał zwyczaj mówić: „Próbowałem malować obraz przedstawiający rzecz taką, jaką stworzyła ją natura”. Gustave Caillebotte wsławił się jako mecenas sztuki. Bez wątpienia jednak, jego obrazy wniosły cenny wkład do historii nowoczesnego malarstwa.Oczywiście wśrod obrazów są i takie, które przedstawiają kwiaty, choćby: Gustave Caillebotte – Róże lub Gustave Caillebotte – Róża i niezapominajki.

Paul Cezanne uważany jest za to, za jednego z trzech głównych postimpresjonistów. Mówiło się, że to właśnie on jest prekursorem współczesnego malarstwa oraz to, że dzięki niemu nastąpił przełom w sztuce XX wieku. Henri Matisse nazwał go „ojcem wszystkich malarzy”. W początkowym okresie twórczości miał tendencje w kierunku impresjonizmu, później jednak poszedł w kierunku wyrazistego rysunku, budowania formy kolorem i komponowania dużych płaszczyzn oraz skupiania uwagi na bryle. Na obrazach Cezann’a możemy zauważyć, że kształty przedmiotów zbliżają się czasem do form geometrycznych, a to jak wiadomo jest bardzo charakterystyczne już dla kubistów. W związku z tym  jego twórczość potraktowano jako pomost między impresjonizmem, a kubizmem. Cezanne malował martwe natury, pejzaże, portrety oraz kompozycje figuralne. Był świetnym kolorystą. Jego malarstwo to duże nowatorstwo w dziedzinie formy. Wśród jego obrazów są oczywiście i takie, które przedstawiają kwiaty np. Paul Cezanne -Błękitny wazon.

Obrazy nowoczesne to bardzo często też motywy kwiatowe. Do artystów współczesnych, którzy chętnie malują kwiaty w sposób tradycyjny, a także nowatorski należy Włodzimierz Zapart.

Trafiłes na tę stronę szukając:

 • kwiaty doniczkowe lubiące cień
 • rysunki przedstawiajace wiosne

One Response to “Kwiaty w domu na ścianie”

 • Robert:

  Super! Νaprawdę dоbrа robota, dzięki. Za tydzień mam rеferat i z pеwnością coś w
  nim stąd wykorzystam. Przy okazji – wiecie jeszcze gdzie indziej znajdę
  tego typu informacje o obrazy na płótnie? Ale
  równie dobrze napisane 😉 Ρozdrowiеnia

Leave a Reply