Więcej o nas…

Kwiaty doniczkowe – nawozić czy nie?

 Jak nawozić kwiaty doniczkowe?

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, gdyż zwykle boimy się sięgać po chemię do kwiatów. Tymczasem, kiedy w okresie jesiennym i zimowym dni stają się krótsze, nasze rośliny pokojowe, o które tak pieczołowicie dbamy mają mniej światła i nie wyglądają już tak efektownie jak latem. Mimo że są podlewane i otoczone pokojową temperaturą wyglądają źle. Wytwarzają coraz krótsze pędy i są bledsze niż zwykle. Możemy, a nawet musimy im pomóc dokarmiając je właśnie nawozami, które powstały na bazie wieloletnich badań i mają na celu poprawienie kondycji naszych kwiatów wtedy, kiedy brakuje im naturalnych czynników wspomagających ich rozwój. W sklepach ogrodniczych można nabyć specjalne nawozy, które w swoim składzie posiadają wiele składników wspomagających rośliny. Pamiętajmy jednak aby ściśle postępować z zasadami, które producent określił na etykiecie.

Ważną sprawą jest również, to aby nawóz był dostosowany do rodzaju roślin w doniczce. Jeśli np. w doniczce posadziliśmy cebulki kwiatowe to musimy zastosować nawóz do kwiatów cebulowych.

Jeśli jednak nie chcemy sięgać po chemię to możemy zastosować dwa proste sposoby aby ulżyć w tym ciężkim okresie naszym ukochanym kwiatom:

  • pierwszy sposób polega na przeniesienie kwiatów doniczkowych w okresie jesienno ? zimowym do chłodniejszego pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 15 stopni C. Warunkiem jednak musi być to, aby to pomieszczenie było jasne. Wtedy rośliny pokojowe znacznie zwolnią swoje procesy życiowe. Trzeba też pamiętać aby w takim pomieszczeniu rośliny doniczkowe podlewać mniej i rzadziej gdyż mogłyby zacząć gnić.

  • Drugi sposób to zapewnienie im więcej światła. Można w tym celu wykorzystać np. świetlówki energooszczędne umieszczone w odległości od 30-50 cm od roślin. Świetlówki te powinny być włączone przez ok. 12 h gdyż właśnie tyle światła potrzebują rośliny doniczkowe.

Kwiaty w mieszkaniu są niezbędne!

Dbanie o rośliny pokojowe jest ważne. Ci którzy lubią kwiaty i posiadają je w swoich mieszkaniach doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu i nie trzeba ich przekonywać dodatkowymi argumentami. Kwiaty w domu przede wszystkim zaopatrują nas w tlen, dlatego w każdej sypialni powinien być aloes drzewiasty, kaktus bożonarodzeniowy albo kaktus wielkanocny. Ponadto kwiaty w domu regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Udowodniono, że im bardziej suche powietrze w domu, tym rośliny wydzielają więcej pary wodnej. Kwiaty doniczkowe wydzielają także takie cenne substancje jak fitoncydom, zwany czasem roślinnym antybiotykiem który zwalcza wirusy i bakterie. Warto też wiedzieć, że bluszcz pospolity oraz dracena i paprotka pochłania szkodliwe substancje chemiczne. Jeśli mamy dostęp do węgla brunatnego, możemy pokruszoną bryłkę umieścić na ziemi w doniczce. Dobrze to zrobi roślinom pokojowym, gdyż węgiel brunatny jest naturalnym surowcem, bardzo cennym w mikro i makroelementy.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • kwiaty doniczkowe pokojowe
  • czym najlepiej nawozic kwiaty na balkonie
  • kiedy nawozic kwiaty w domu

Leave a Reply