Więcej o nas…

Turzycę trzeba osłonić

Turzyca (Carex L.)

Turzyca to trawa ozdobna. Szczególnie piękne są te, które są zielone także zimą. Pochodzi z rodziny ciborowatych i posiada ponad 1700 gatunków. Gatunki te rozpowszechnione są po całym świecie, a największe ich skupisko znajduje się w klimacie umiarkowanym. W Polsce możemy pochwalić się ok. 100 gatunkami turzyc. Te które można najczęściej spotkać w naszym klimacie to turzyca bagienna, turzyca biała i turzyca blada.

 Czasem jednak zdarza się, że pod koniec zimy brzydną, ich liście żółkną, częściowo usychają, chociaż cała kępa żyje. Zanim liście dojdą do siebie, musi upłynąć sporo czasu i wiosna jest dla tych roślin stracona.

 Turzyca japońska (Morrowa) to rzadka roślina w ogrodach, choć niezwykle ozdobna. Osiąga rozmary ok 40 – 60 cm wysokości.

Ta ozdobna roślina ma szorstkie liście z białymi obrzeżami. W maju lub czerwcu tworzy dość ozdobny pióropusz w kolorze czarno brązowym. Teoretycznie utrzymuje się nawet w okresie zimy ale nie w każdym regionie Polski. Turzyca Morrowa, podobnie jak inne byli­ny zimozielone jest nieco wrażliwa na mróz, a przede wszystkim na zimne, wysuszające wiatry oraz ostre styczniowo -lutowe słońce. Tak więc warto sadzić ją tam gdzie zimy nie są zbyt srogie.

Jakie wymagania ma turzyca?

Turzyca lubi gleby podmokłe, więc dobrze będzie się czuła posadzona obok oczka wodnego. Ładnie będzie się komponować w towarzystwie innych kwiatów ozdobnych takich jak żurawka lub barwinek. Turzyca japońska nie lubi miejsc słonecznych, zdecydowanie bardziej woli zacienione skwery ogrodów, co najwyżej półcieniste.

 

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • turzyce
  • turzyca
  • iglaki do cienia
  • kwiaty lubiace cien
  • gatunki tui
  • igła kleopatry uprawa
  • turzyca morrowa

Leave a Reply