Więcej o nas…

Ul prawdziwą ozdobą ogrodu

Choć bartnictwo zostało trochę zapomniane w ostatnich latach, to ule w ogrodzie prezentują się dość urokliwie. Ogrody, w których stoją ule w jakiś sposób ujmują nas, kojarzą się z polską wsią, a z zebranego miodu można zrobić wiele smacznych produktów własnej roboty. 

Tak naprawdę nie ma pożyteczniejszych owadów niż pszczoły. Pszczoły nie tylko wytwarzają miód ale odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Przede wszystkim zapylają kwiaty. Jeśli chcemy mieć ul w ogrodzie z własnymi pszczołami, to na pewno jest to dobry pomysł ale kilka rzeczy warto przemyśleć.

A jak to było kiedyś?

W zamierzchłych czasach miód pozyskiwano tylko w lesie. Wyszukiwano dzikie roje pszczół, które bartnik oznaczał jako swoje. Znamię bartne to specjalny znak, który był stawiany na drzewie, w którym zamieszkiwały pszczoły. Jeśli właściciel dzikiego roju, czyli bartnik należycie opiekował się tym rojem, był on jego własnością przez wiele lat. Jeśli w tej kwestii zawiódł to dany rój mógł przejść w inne ręce. Dziś pszczoły podobnie jak i ludzie zrobiły się bardzo wygodne. Z dziupli drzewnych przeniosły się do profesjonalnych uli, dlatego też ilość dzikich roi bardzo zmalała.

Czym się żywią pszczoły?

 Pszczoły odżywiają się nektarem i pyłkiem. Nektar i pyłek zbierają pracowite robotnice ula z kwiatów. I na to musimy zwrócić szczególną uwagę, bowiem jeśli w pobliżu nie będzie drzew i kwiatów, z których to pszczoły będą mogły zbierać odpowiednią ilość pokarmu to mogą się przeprowadzić w inne miejsce. Najbardziej lubią wierzby, jabłonie robinie akacjowe, lipy, koniczynę, wrzosy i inne łąkowe kwiaty, które kuszą mnogością barw. Jeśli w okolicy mamy takie rośliny to z pewnością pożywienia dla pszczół nie zabraknie.

Zadbajmy o sąsiadów

 Jeśli zdecydowaliśmy się już na ule, to musimy to zrobić w taki sposób aby nikomu one nie zagrażały. Pszczoły, jak powszechnie wiadomo potrafią użądlić, co może być bardzo bolesne ale i zagrażające życiu, jeśli ktoś jest np. uczulony na pszczeli jad. Warto ule zasłonić jakimś żywopłotem lub wysokim parkanem. W ten sposób zmusimy pszczoły do wysokiego lotu, nad głowami ludzi i nie będą się one o nas potykały. Należy sprawdzić przepisy obowiązujące w danej gminie, czy nie jest konieczna zgoda sąsiadów na założenie pasieki.

Gdzie kupić ul?

W każdym większym mieście znajduje się sklep pszczelarski. Możemy także poszukać w miejscowości, w której mieszkamy pszczelarza i od niego odkupić ul jeśli ma nadwyżkę.

Najłatwiejszy w obsłudze jest ul wielkopolski, gdyż ma wszystkie ramki jednakowej wielkości. Warto go wybrać przynajmniej na początku kiedy nie mamy doświadczenia.

O ile ul wybiera się łatwo to sprawa z pszczołami nie jest taka prosta. Istnieje bowiem kilka ras, z czego trzy najczęściej występujące w Polsce to:

 • środkowoeuropejskie ? dobrze przystosowane do naszych warunków klimatycznych

 • kraińskie ? są pszczołami najłagodniejszymi z tych, które występują w Polsce. Szybko się budzą na wiosnę, a więc zbierają nektar z wiosennych kwiatów cebulowych, takich jak krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty oraz z pól, gdzie kwitnie rzepak. Jeśli wybierzemy właśnie ten gatunek pszczół, to musimy jesienią posadzić cebulki kwiatowe.

 • Kaukaskie ? cechą charakterystyczną jest ich długi języczek, przy pomocy którego zbierają nektar z kwiatów, do których trudno się dostać innym pszczołom np. z koniczyny czerwonej.

Kilka słów o pszczelej rodzinie

 Królową ula jest matka, to ona właśnie zakłada pszczelą rodzinę. Odbywa ona zwykle jeden lot w życiu w celu zdobycia nasienia od trutni, które starcza jej na całe życie. Matka w ulu składa jaja nawet do kilku tysięcy dziennie. Zwykle złożone jaja dzieli na dwie grupy zapłodnione i niezapłodnione. Z tych niezapłodnionych wylęgną się trutnie, których zwykle jest ok. kilku tysięcy, natomiast jaja zapłodnione to robotnice, których wylęgnie się o wiele większa ilość ok. kilkudziesięciu tysięcy. Pszczoły robotnice mają bardzo dużo roboty. To właśnie do nich należy budowanie komórek i plastrów miodu, zdobywanie i magazynowanie pokarmu na zimę, opieka nad matką królową i larwami oraz obrona ula przed niechcianymi gośćmi. Trutnie natomiast tylko dbają o to aby unasiennić matkę. Niestety po lotach godowych zostają wyrzucone z ula, a ponieważ są nie przygotowane do samodzielnej egzystencji zwykle giną.

Opieka nad pasieką to nie łatwa praca, ale z pewnością dająca wiele satysfakcji.

Trafiłes na tę stronę szukając:

 • pszczoła
 • ul pszczeli
 • pszczoły
 • trutnie pszczoły
 • jak zbudowac ul
 • ule dla dzikich pszczół
 • kwiaty dla pszczol
 • dzikie pszczoly zdjecia
 • jak zalozyc ul pszczeli
 • ul dla dzikich pszczol
 • ul ozdoba do ogrodu
 • ul przczul dla dzieci zdjecia
 • jad dzikich pszczol

Leave a Reply